Wszystko, co na temat hałasu wiedzieć powinniście

Współczynnik izolacyjności akustycznej stolarki Rw wyraża się w decybelach. Określa on wartość redukcji hałasu płynącego z zewnątrz. Im parametr ten jest wyższy, tym okno jest w większym stopniu dźwiękoszczelne.

Pakiet szybowy

To element, który ma znaczący wpływ na akustykę. Im grubsze tafle szkła zostały wykorzystane do jego produkcji, tym mamy większą gwarancję, że będzie on w pełni skutecznie chronił przed hałasem. Dźwiękochłonne pakiety szybowe są wyposażone w szyby klejone, na które składa się kilka tafli szkła złączonych ze sobą warstwami folii, w tym także akustycznych, które to pochłaniają fale dźwiękowe. Tego typu technologię stosuje się zarówno w szybach dźwiękochłonnych, jak i antywłamaniowych oraz bezpiecznych.

Profesjonalny, szczelny montaż

Jakakolwiek nieszczelność w oknie jest w stanie sprawić, że do wnętrza domu przedostawać będzie się nie tylko chłód, lecz także hałas. Nowoczesny montaż gwarantujący perfekcyjne połączenie okna z murem i komponenty ograniczające nieszczelności oraz mające wpływ na energooszczędność stolarki, nierzadko oddziałują także na parametr, jakim jest dźwiękoszczelność

głośnik basowy
Głośnik basowy

Uszczelki

To element z pozoru drobny, lecz odgrywający kluczową rolę, jeśli chodzi o komfort akustyczną okna. Obecnie na rynku spotkać można się z całymi systemami uszczelek, które biegną po obwodzie skrzydła w kilku różnych płaszczyznach, co pozwala na szczelne dociśnięcie go do ościeżnicy. Najlepszym rozwiązaniem są modele wykonane z najwyższej jakości, nowoczesnych tworzyw, jak EPMD, które to stosowane są w wyrobach marki Vertex. W porównaniu z ich klasyczną, gumową wersją, są one znacznie bardziej odporne czynniki atmosferyczne oraz fizyczne takie, jak rozciąganie i ściskanie przy wielokrotnym otwieraniu i zamykaniu okna. Co więcej, pozwalają one skuteczniej tłumić hałasy z zewnątrz i przez dłuższy czas zachowują swoje cenne właściwości.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Gdy jesteśmy na etapie zakupu działki pod budowę naszego wymarzonego domu, szczególną uwagę zwróćmy na jej lokalizację oraz najbliższe otoczenie. Bliskość tras samochodowych czy kolejowych oraz gęsta zabudowa są czynnikami znacząco zwiększającymi ryzyko hałasu we wnętrzu. Pas zieleni stanowi natomiast naturalną barierę dla wszelkiego rodzaju dźwięków, skutecznie je rozpraszając.