W jaki sposób pogodzić montaż energooszczędnych okien i stosowną wentylację pomieszczeń?

Moda na energooszczędność, jaka zapanowała w ostatnim czasie stanowi odpowiedź na stale rosnącą świadomość inwestorów. Coraz więcej osób uświadamia sobie, że zaopatrując się w zaawansowane systemy okienne mogą nie tylko mieć pewność ich wieloletniej trwałości – to także inwestycja przynoszącą niemałe korzyści. Rzecz jasna, tego typu rozwiązania mogą budzić pewne wątpliwości odnośnie naturalnej wymiany powietrza. Wiele osób nie może także zrozumieć zasadności montować nawiewników w przypadku szczelnych, energooszczędnych okien.

Dlaczego wentylacja jest ważna?

W domach energooszczędnych niezbędna jest wymiana powietrza. Gdy do jego budowy wykorzystane zostały wyjątkowo szczelne materiały, już na etapie projektu należy określić, w jaki sposób odbywać będzie się tam proces wentylacji. Chodzi tutaj zarówno o komfort codziennego życia, jak i zabezpieczenie przed rozwojem grzybów i pleśni (gdy nie zadbamy o tą kwestię, spodziewać możemy się zawilgocenia pomieszczeń, co może uszkodzić konstrukcję budynku i negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia).

Wybieramy wentylację

Wentylacja ma za zadanie wypompowywać zużyte powietrze i wdmuchiwać nowe z zewnątrz. Spora część osób obawia się, że może to powodować nadmierne wychładzanie się powietrza. Wiadomym jest, że podczas wymiany powietrza potrzebnej do stworzenia optymalnego klimatu dochodzi do utraty ciepła, lecz możemy ją z łatwością z redukować, na przykład przy pomocy nawiewników higrosterowanych. Urządzenia te pozwalają na automatyczne regulowanie wymiany powietrza na bazie pomiaru wilgotności. Montuje się je bezpośrednio na oknie albo na kasecie rolet. Kolejne z możliwych rozwiązań to nawiewniki ciśnieniowe. W ich przypadku, ilość dostarczanego powietrza jest sterowana na bazie różnicy ciśnienia w pomieszczeniu i na zewnątrz. Cechą wspólną obu opisanych powyżej rozwiązań są nawiewniki dwusystemowe, które możemy ustawić na regulację na podstawie wspomnianej różnicy ciśnień lub poziomu zawilgocenia pomieszczenia.

porównanie energetyczne
Porównanie energetyczne

Za najbardziej kompleksowe rozwiązanie uznaje się sterowane elektronicznie systemy wentylacji mechanicznej nawiewowo wywiewnej. Istnieje tutaj możliwość zaplanowania pracy wentylatorów na przykład na określoną godzinę, podczas naszej nieobecności. Kolejna z funkcji to dostosowanie pracy urządzeń do aktualnego poziomu wilgotności, co może się okazać niezwykle przydatne na przykład podczas kąpieli. Decydując się na takie rozwiązanie, najlepiej postawić na system z rekuperacją, czyli takie, gdzie ciepło odzyskiwane jest podczas wymiany mechanicznej powietrza. Z tego, które jest wyrzucane, uzyskiwana jest energia, dzięki czemu dochodzi do podwyższenia temperatury powietrza napływającego, a co za tym idzie – zredukowane zostają zarówno straty ciepła, jak i koszty ponownego ogrzania wnętrza.