Kiedy okna są rzeczywiście dzwiękoszczelne

Większość z nas nie przepada za hałasem. I nie chodzi tutaj tylko o sąsiada wiercącego ze ścianą czy szczekającego psa sąsiadki, lecz codzienny hałas taki, jak przejeżdżające samochody czy tramwaje.

Dlaczego hałas jest szkodliwy?

Jak powszechnie wiadomo, hałas ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Gdy za oknem jest głośno, może nas rozboleć głowa i możemy mieć problemy z koncentracją. Warto tu jednak wspomnieć także o skutkach nie odczuwanych przez nas wprost. Przykładowo, za duży poziom hałasu może się przyczyniać do skurczu drobnych naczyń tętniczych i mieć niekorzystny wpływ na układ nerwowy i pokarmowy.

Garść fizyki

Okno jest przeszkodą, na którą natrafia dźwięk. Z drugiej jednak strony, nie jest to coś, z czym hałas nie jest sobie w stanie poradzić. Dźwięk jest bowiem falą stałą przenikającą zarówno przez ciała stałe, ciecze, jak i gazy. Na szczęście, istnieje kilka parametrów okien, z pomocą których będziemy w stanie zredukować słyszalne we wnętrzu odgłosy o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt decybeli.

Czym jest współczynnik Rw?

Ikona z napisem BOOM
Ikona z napisem

Gdy naszym priorytetem jest dźwiękoszczelność okien, wybierając je szczególną uwagę należy zwrócić na parametr Rw. Liczba mu towarzysząca mówi o konkretnej wartości tłumienia hałasów. Gdy okno ma Rw na poziomie 35dB, z generowanych przez jadący pociąg 80db, do wnętrza przedostanie się jedynie 45dB. Parametry akustyczne są obliczane na podstawie skali logarytmowej, a co za tym idzie – w praktyce różnica kilkunastu, kilkudziesięciu decybeli przekłada się na redukcję hałasu nawet o kilkadziesiąt procent.

W jaki sposób produkuje się dźwiękoszczelne okna? Posiadają one pakiety złożone z szyb o różnych grubościach, które mogą być przekładane dodatkowo specjalną folią. Przykładowo, parametr Rw dla produktu z pakietem szybowym 4/16/4 to 34dB, a dla pakietu 6/16/4 to już 38dB.

Tak, jak w przypadku właściwości termoizolacyjnych okien – dopiero, gdy precyzyjnie dobierzemy wszystkie parametry, zyskujemy gwarancję oszczędności, tak, gdy zależy nam na skutecznej ochronie przed hałasem, stosownie dopasować musimy nie tylko szyby, lecz także pozostałe elementy okna.

Wierzyć czy badać?

Gdy sprzedawca oferuje nam samochód z dużym silnikiem i obiecuje, że zużywa taka samą ilość paliwa co niewielki, miejscu hatchback to uwierzymy mu na słowo czy może postaramy się dotrzeć do sprawdzonych badań? W podobny sposób powinniśmy postępować z oknami. Wspomniany powyżej parametr można dla gotowego okna podać na bazie obliczeń zgodnych z normą lub zmierzyć. W związku z tym, gdy chcemy mieć pewność ochrony przed hałasem na określonym poziomie, sprawdźmy co odpowiada za wyniki badań – teoria i kalkulator czy certyfikat instytucji takiej, jak chociażby Instytut Techniki Budowlanej.

Mówiąc o oknach energooszczędnych, należy pamiętać, jak ważną rolę odgrywają w nim uszczelki. W klasycznym oknie jest ich kilka, między innymi przyszybowe oraz wręgowe, inaczej oporowe. Pierwsze chronią pakiet szybowy, drugie – stanowią skuteczną barierę dla wilgoci oraz kurzu między nieruchomą ramą okna i jego skrzydłem. Gdyby nie one, wilgoć mogłaby wnikać do wnętrza profilu, powodując korozję. Okno pozbawione uszczelek nie tylko przepuszczałoby ciepło, lecz byłoby także głośne.

W starszych budynkach, mieszkańcy nierzadko decydują się na samodzielne docieplenie okien. Każdy z nas, kto miał okazję je otwierać, widział zapewne jak prezentował się ich stan po kilku latach eksploatacji. Warstwa kleju w większości przypadków utraciła swoje właściwości, uszczelka przestała przylegać do płaszczyzn, a gdy dobrano ją w sposób nieprecyzyjny, może się ona przekładać na deformację skrzydła. W związku z tym, kluczową rolę odgrywa tutaj zapobieganie, mogącym się pojawić w przyszłości, problemom. Niskiej jakości guma, na skutek działania promieni UV, wilgoci oraz temperatury, traci swoje właściwości i utlenia się. Co więcej, nie zawsze jest ona odporna na ściskanie oraz rozciąganie.

Przed tego typu sytuacjami pomogą nam uchronić się uszczelki EPDM, czyli wykonane z tworzywa sztucznego, jakim jest kauczuk. Cechuje się on zwiększoną odpornością na działanie promieni UV oraz wysokich temperatur. Co więcej, jest bardzo rozciągliwy i odporny na ściskanie i rozrywanie. Nie poddaje się również tak łatwo starzeniu.

Wysokiej jakości uszczelki nie wymagają stosowania specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych, poza wyczyszczeniem ich w trakcie mycia okien. Ich ilość jest zoptymalizowana pod kątem stosownych właściwości termoizolacyjnych okna. Nie ma bowiem możliwości, aby uzyskało ono stosowny certyfikat, gdy do jego produkcji wykorzystano niskiej jakości uszczelki.