Planujemy kupno stolarki

Koszty związane z instalacją stolarki stanowić mogą niekiedy nawet kilkadziesiąt procent wydatków związanych z inwestycją. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy zdecydowaliśmy się na projekt z wielogabarytowymi przeszkleniami czy dużą ilością okien. Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie dostawcy i konkretnych produktów, jeszcze raz przeanalizujmy dokładnie nasze potrzeby.

Rozsądne rozwiązanie

Kupując okna, w pierwszej kolejności pod uwagę weźmy typ budynku, jego lokalizację, a także potrzeby mieszkańców. Stolarka powinna nie tylko odpowiadać normom, lecz także gwarantować w pełni komfortowe warunki przebywania w domu takie, jak bezpieczeństwo, stosowne oświetlenie czy cisza. Kluczowe jest również, by skutecznie zapobiegała ucieczce ciepła, pozwalają równocześnie na dopływ świeżego powietrza. Nie bez znaczenia jest także możliwość swobodnego operowania skrzydłami okien (dotyczy to w szczególności dużych, ciężkich przeszkleń). Dopiero po przeprowadzeniu tego typu krótkiej analizy możemy przejść do porównywania poszczególnych systemów pod kątem ich badań technicznych, parametrów użytkowych oraz wyposażenia.

Parametry kontra komponenty

Pozbawieni doświadczenia inwestorzy bardzo często dokonują porównania ofert na bazie konstrukcji komponentów takich, jak liczba komór w pakietach szybowych czy głębokość zabudowy profilu. Niestety, tego typu zestawienia nie należą najbardziej precyzyjnych. Związane jest to z faktem, że nawet jeżeli elementy porównywanych ze sobą produktów cechują się zbliżoną do siebie budową, mogą się znacząco różnić w zakresie osiąganych parametrów użytkowych. Co więcej, dla nabywcy stolarki kluczowe będą właściwości nie poszczególnych części konstrukcji okiennej, lecz jej całości. W związku z tym, analizując poszczególne oferty, należy w pierwszej kolejności kierować się parametrami oraz klasami, które opisują właściwości użytkowe całych okien takie, jak odporność na obciążenie wiatrem, wodoszczelność, energooszczędność czy izolacyjność akustyczna. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat dostępne są w deklaracji właściwości użytkowych produktu.

znaki zapytania
Znaki zapytania

Fachowy montaż

Odpowiednio przeprowadzony, profesjonalny montaż jest równie ważny, co wybór stosownego produktu. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet najwyższej jakości okna, zamontowane w sposób nieprawidłowy lub niechlujny, nie będą spełniały swoich funkcji. W związku z tym, zadanie to należy powierzyć profesjonalnej ekipie z doświadczeniem w obrębie instalacji daną metodą. Najlepszym rozwiązaniem na weryfikację tego typu firmy jest zapoznanie się z wystawionymi jej referencjami.

Dodatkowe wyposażenie okien Znaczący wpływ na funkcjonalność okien mają stosownie dopasowane okucia, pakiety szybowe czy inne akcesoria. W wyspecjalizowanych salonach znajdziemy różnego rodzaju rozwiązania pozwalające na pełną personalizację zamówienia pod kątem łatwości sterowania, ochroną przed hałasem czy zabezpieczeniem przed włamaniem.

Wygląd

Przeszklenia stanowią ozdobę domu – tak we wnętrzu, jak i z zewnątrz. Okna PCV są dostępne w wueku wersjach kolorystycznych. Istnieje tu również możliwość wykonania stolarki dwukolorowej, co umożliwia dopasowanie ich odcienia tak do kolorystyki elewacji, jak i do stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze. Mamy tu także możliwość takiego dobrania barwy uszczelek oraz ramek międzyszybowych, by współgrały z profilami.

Stosownie sporządzona umowa

Po tym, jak wygląda umowa, jesteśmy w stanie rozpoznać rzetelnych sprzedawców okien. Tego typu dokument powinien być jasny, przejrzysty i zawierać informacje odnośnie planowanego, energooszczędnego montażu. Fachowe firmy są również w stanie przekazać kupującym zalecenia dla firm wykończeniowych tak, by możliwe było przeprowadzenie w pełni profesjonalnego, szczelnego montażu.