Ciężar okna, czyli ile powinien ważyć wysokiej jakości produkt

Wysokiej jakości okno powinno być w pełni wytrzymałe i zachowywać swoje unikalne cechy przez długie lata. Kluczowym jest, by gwarantowało ono zarówno komfort, jak i ciepło oraz ciszę. Firmy zajmujące się produkcją okien PVC mają do wyboru różnego rodzaju technologie oraz materiały pozwalające sprostać, niekiedy bardzo wygórowanym, wymaganiom inwestorów. Zastosowane materiały przekładają się w znaczący sposób na wagę okna. Co dokładnie ma na nią wpływ?

Profil

Podstawę każdego okna stanowią profile, z których to zbudowane są ramy oraz skrzydła. Wysokiej jakości profil musi być na tyle szeroki, by był w stanie skutecznie chronić przed hałasem i niskimi temperaturami. Solidne produkty posiadają budowę wielokomorową, co ma kluczowy wpływ na głębokość zabudowy. Jedynie stosownie zaprojektowane produkty będą jednak w stanie zagwarantować maksymalną ochronę tak akustyczną, jak cieplną. Szerokie profile, stosowane między innymi w energooszczędnych pakietach szybowych, mogą mieć szerokość 82 lub 90 milimetrów i składają się najczęściej z 5 albo 6 komór. Nie każdy z inwestorów zdaje sobie sprawę z tego, iż liczba zastosowanych komór powinna się wiązać ze zwiększeniem szerokości profilu. W przeciwnym wypadku, nie będzie to miało przełożenia w energooszczędności produktu. Szerszy profil wiąże się z większą ilością materiału niezbędną do jego wykonania, a co za tym idzie – wyższą masą.

Wzmocnienia

Element ten nie jest widoczny dla użytkownika okna, jako że jest ukryty w profilach ram i skrzydeł. Mają one kluczowe znaczenie jeśli chodzi o stabilność konstrukcji. Wzmocnienia odgrywają znaczącą rolę w przypadku przeszkleń narażonych na działanie silnych podmuchów wiatru. W przypadku ich dużych wersji, stosować powinno się grubszą stal, która skutecznie wzmocni system okienny i zwiększy opór na działanie sił fizycznych. Dla najwyższej jakości wyrobów wykorzystuje się tę o grubości minimum 1,8 milimetra (będzie to miało oczywiście przełożenie na ciężar konstrukcji).

Kowadło
Kowadło

Pakiety szybowe

Najskuteczniejszą izolację cieplną gwarantują szyby energooszczędne, które w większości przypadków składają się z trzech tafli szkła. Przestrzenie pomiędzy nimi wypełniają gazy szlachetne, które w mniejszym stopniu niż powietrze są w stanie przewodzić ciepło. By w dodatkowy sposób zredukować straty ciepła między szybami, wykorzystuje się ramy dystansowe. W przypadku izolacji akustycznej, kluczowym parametrem będzie grubość szkła poszczególnych tafli. W związku z tym, mając specyficzne wymagania w zakresie hałasu, poza wyborem pomiędzy pakietem dwukomorowym, w skład którego wchodzą trzy tafle szkła oraz jednokomorowym, który składa się z dwóch tafli, uwagę zwrócić należy także na grubość poszczególnych szyb. Zarówno dla szyb dźwiękoszczelnych, jak i energooszczędnych, ciężar pakietów będzie przekładać się na wymagane parametry użytkowe.

Okucia

Prawidłowe funkcjonowanie mechanizmu okna jest uzależnione od wykorzystanych okuć. Precyzyjnie wykonane, solidne, z najwyższej jakości stali, zapewniają komfort użytkowania przez wiele lat. Nowoczesna stolarka premium posiada cały szereg udogodnień umożliwiających bezproblemowe otwieranie nawet najcięższych skrzydeł okien przesuwnych. Elementem okien przesuwnych jest system aktywnych rozwórek z wymuszonym działaniem, dociskających skrzydło do ramy na całej szerokości przy zamykaniu oraz odpychających od niej w czasie otwierania. Systemy te, przez wzgląd na ich złożoność, będą cięższe. Ma to jednak swoje uzasadnienie – zapewniają one optymalną szczelność, a co za tym idzie – energooszczędność i skuteczniejsze wyciszenie pomieszczenia.

Waga wyboru

Zaopatrując się w stolarkę okienną PVC zakładamy, iż będziemy z niej w stanie korzystać bezproblemowo nawet przez kilkadziesiąt lat. W związku z tym, przed dokonaniem zakupu, warto nieco dokładniej zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami tak, by znaleźć takie, które będzie w 100% dopasowane do naszych potrzeb. Parametrami, na które z pewnością powinno zwrócić uwagę są współczynnik przenikania ciepła (Uw), izolacyjności akustycznej (Rw) i przepuszczalności powietrza. Nie bez znaczenia jest także waga okien, potwierdzająca solidność wykorzystanych rozwiązań.