Na ile funkcjonalna jest współczesna stolarka?

Okno może nas niekiedy zaskoczyć mnogością funkcji, o których, jeszcze kilka lat temu, mało kto słyszał. Oto kilka inspirujących przykładów

Szyba – więcej niż tylko szkło

Godnym uwagi rozwiązaniem są między innymi przeszklenia o niskim współczynniku przenikania ciepła, a wysokim – przepuszczalności słonecznej. Takie rozwiązanie gwarantuje maksymalne zyski z naturalnego promieniowania i pozwala do zredukowanie do minimum strat energetycznych w naszym domu.

Jeżeli budynek zlokalizowany jest w ścisłym centrum miasta lub w pobliżu ruchliwej drogi czy torowiska tramwajowego, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w dźwiękochłonny pakiet szybowy taki, jak SILENCEcity, który skutecznie tłumi fale dźwiękowe w sposób o minimum 30% bardziej skuteczny niż klasyczne przeszklenie okienne.

Bezpieczeństwo i komfort

Szkło, jako materiał przeważnie bardzo delikatny, może stanowić skuteczną zachętę dla złodzieja. Z problemem tym możemy sobie poradzić, sięgając po okna oznaczone klasą P2, które są w stanie wytrzymać aż 3 próby rozbicia przy pomocy stalowej kuli o wadze 4,11 kilograma, rzuconej z wysokości 3 metrów.

Równie ciekawa propozycja to okna ze sterowaną przeziernością szyby. Szkło laminowane PRIVA-LITE, wykorzystywane między innymi w produktach, zawiera w swoim składzie ciekłe kryształy, które na skutek pola energetycznego ulegają uporządkowaniu. Po wciśnięciu jednego guzika, w pełni przezroczysta szyba staje się matowa, chroniąc wnętrze przed spojrzeniami sąsiadów, przepuszczając jednocześnie światło słoneczne.

scyzoryk typu multitool
Wskaźnik kierunku

Mówiąc o kwestii bezpieczeństwa stolarki okiennej, nie sposób nie wspomnieć o okuciach. Jak pokazują raporty policyjne, złodzieje najczęściej dostają się do domów czy mieszkań nie na skutek wybicia szyby, lecz przez wyważenie skrzydła okiennego. Unikalny system ryglowania zastosowany w okuciach zamiast rolek posiada trzpienie w kształcie ośmiokątnych grzybków. Nie tylko chroni on przed włamywaczami, lecz zapewnia także szereg udogodnień takich, jak ograniczenie kąta otwarcia, zatrzask balkonowy, blokada obrotu klamki czy stopniowanie uchyłu.

Problemem związanym z tradycyjnym budownictwem jest również niewystarczająca jakość powietrza wewnątrz domów czy mieszkań. Z pomocą przychodzą tu okucia, które umożliwiają w pełni efektywne wietrzenie pomieszczeń bez strat ciepła, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu oraz bezpieczeństwa użytkownika. Funkcja odstawienia skrzydła od ramy na całości obwodu o jedynie 6 milimetrów umożliwia w pełni efektywną wentylację, zabezpieczając jednocześnie przed podważeniem okien od zewnątrz czy zaklinowaniem się naszego czworonoga od wewnątrz.

Inteligentne okna

Inteligentne budownictwo umożliwia automatyzację niemalże każdego procesu odbywającego się w domu, łącznie z tymi, które związane są ze stolarką okienną. Przy pomocy smartfonu jesteśmy obecnie w stanie przewietrzyć nasz dom podczas urlopu. Z kolei specjalne czujniki zasłonią nasze okiennice już przy pierwszej kropli deszczu. Wartym wspomnienia rozwiązaniem są także tak zwane kontraktrony – dyskretne czujniki wyważenia okna uruchamiające alarm już na etapie próby sforsowania, dając nam cenne sekundy na wezwanie odpowiednich służb.