Uszczelka, czyli cichy bohater

Mimo, iż okno ma stosunkowo prostą konstrukcję, dobór elementów wykorzystywanych do jego produkcji nie należy do najłatwiejszych. Nie ma tutaj mowy o jakichkolwiek kompromisach. Gorszej jakości uszczelnienie czy profil lub nieprawidłowy montaż są w stanie sprawić, że produkt nie będzie spełniał zagwarantowanych przez producenta wymagań.

Mówiąc o oknach energooszczędnych, należy pamiętać, jak ważną rolę odgrywają w nim uszczelni. W klasycznym oknie jest ich kilka, między innymi przyszybowe oraz wręgowe, inaczej oporowe. Pierwsze chronią pakiet szybowy, drugie – stanowią skuteczną barierę dla wilgoci oraz kurzu między nieruchomą ramą okna i jego skrzydłem. Gdyby nie one, wilgoć mogłaby wnikać do wnętrza profilu, powodując korozję. Okno pozbawione uszczelek nie tylko przepuszczałoby ciepło, lecz byłoby także głośne.

wyraszająca się woda na styku szyby
Wyraszająca się woda na styku szyby

W starszych budynkach, mieszkańcy nierzadko decydują się na samodzielne docieplenie okien. Każdy z nas, kto miał okazję je otwierać, widział zapewne jak prezentował się ich stan po kilku latach eksploatacji. Warstwa kleju w większości przypadków utraciła swoje właściwości, uszczelka przestała przylegać do płaszczyzn, a gdy dobrano ją w sposób nieprecyzyjny, może się ona przekładać na deformację skrzydła. W związku z tym, kluczową rolę odgrywa tutaj zapobieganie, mogącym się pojawić w przyszłości, problemom. Niskiej jakości guma, na skutek działania promieni UV, wilgoci oraz temperatury, traci swoje właściwości i utlenia się. Co więcej, nie zawsze jest ona odporna na ściskanie oraz rozciąganie.

Przed tego typu sytuacjami pomogą nam uchronić się uszczelki EPDM, czyli wykonane z tworzywa sztucznego, jakim jest kauczuk. Cechuje się on zwiększoną odpornością na działanie promieni UV oraz wysokich temperatur. Co więcej, jest bardzo rozciągliwy i odporny na ściskanie i rozrywanie. Nie poddaje się również tak łatwo starzeniu.

Wysokiej jakości uszczelki nie wymagają stosowania specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych, poza wyczyszczeniem ich w trakcie mycia okien. Ich ilość jest zoptymalizowana pod kątem stosownych właściwości termoizolacyjnych okna. Nie ma bowiem możliwości, aby uzyskało ono stosowny certyfikat, gdy do jego produkcji wykorzystano niskiej jakości uszczelki.