Okna energooszczędne - czy opłaca się je kupować?

Moda na energooszczędność zdominowała budownictwo i nie ominęła także okien. Producenci stolarki okiennej prześcigają się w oferowaniu takich okien, obiecując przy tym rekordowe nieraz oszczędności na kosztach ogrzewania domu. Ile z tych obietnic ma pokrycie w rzeczywistości? Niestety niewiele, gdyż oficjalnie nie istnieje definicja okna energooszczędnego, a tym samym parametry określające jego zdolność do ograniczania strat ciepła są wyłącznie umowne, co wykorzystywane jest przez nieuczciwych producentów i marketingowców.

Dlaczego okna energooszczędne są tak popularne?

Z założenia energooszczędne okna powinny być tak skonstruowane, by ich współczynnik przenikania ciepła Uw był możliwie jak najniższy, najlepiej mniejszy niż 1 W/m2K. W przypadku okien pasywnych z kolei - mniejszy niż 0,8 W/m2K. Chodzi o to, by przez okna nie uciekało ciepło gromadzone w pomieszczeniu i przez to nie zachodziła konieczność dogrzewania pomieszczeń dodatkową energią. Oczywiście oszczędności takie wpływają na koszty ponoszone w związku z ogrzewaniem budynku, a jednocześnie przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Wysoka izolacyjność cieplna okien energooszczędnych często przekłada się też na dodatkowe korzyści w postaci np. lepszej ochrony akustycznej pomieszczeń przed hałasem z zewnątrz.

Czynniki wpływające na energooszczędność okna

W zasadzie każde okno potrafi izolować wnętrze przed utratą ciepła, jednak okna energooszczędne są w tym względzie dużo skuteczniejsze. Wpływa na to szereg elementów konstrukcyjnych okna, takich jak:

  • szyby - najczęściej szyby zespolone z ciepłą ramką dystansową i wypełnieniem z gazu szlachetnego
  • specjalne powłoki niskoemisyjne na szybach
  • głębokie i wielokomorowe profile okienne
  • specjalne uszczelki lub wielopoziomowe systemy uszczelnień
  • sposób otwierania okna
  • specjalne zawiasy i okucia okienne 
Prznikalność cieplna domu
Prznikalność cieplna domu

Współczynnik przenikania ciepła – to on decyduje czy okno jest energooszczędne

Decydując się na okna energooszczędne trzeba mieć świadomość, że tylko niewielu producentów oferuje produkty, które faktycznie odznaczają się wysoką izolacyjnością cieplną. Wiele okien reklamowanych jako energooszczędne, mimo posiadania niektórych elementów konstrukcyjnych wymienionych w poprzednim akapicie, wcale nie odznacza się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Jest to dość powszechna praktyka, gdyż normy dotyczące tego współczynnika określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 są dużo wyższe niż zalecana w oknach energooszczędnych wartość mniejsza niż 1 W/m2K. Przykładowo współczynnik przenikania ciepła Umax dla okien w budynkach mieszkalnych w I, II i III strefie klimatycznej został określony w ww. rozporządzeniu na poziomie 1,8 W/(m2 K). Warto przy tym wiedzieć, że najnowsze przepisy przewidują stopniowe obniżanie maksymalnej wartości współczynnika Uw okien w nowo budowanych budynkach mieszkalnych. W kolejnych latach współczynnik ten będzie wynosił:

  • od 1 stycznia 2014 roku – 1,3 W/(m²K),
  • po 1 stycznia 2017 roku – 1,1 W/(m²K),
  • po 1 stycznia 2021 roku – 0,9 W/(m²K).

Wniosek jest taki, że choć producent okna zapewnia o jego energooszczędności, tak naprawdę jego współczynnik przenikania ciepła może znacznie przewyższać zalecaną jego wartość mniejszą niż 1 W/m2K. Dlatego najlepszym sposobem na wybór okien energooszczędnych jest porównanie kilku ofert i zwrócenie uwagi przede wszystkim na parametr Uw.