Szyba zespolona w oknie - jak jest zbudowana?

Szyba zespolona - jak jest zbudowana?

Nikogo już nie dziwi informacja, że branża budowlana rozwija się w bardzo szybkim tempie. Producenci stale wprowadzają nowe rozwiązania, zwiększające komfort domowników oraz pozwalające zaoszczędzić pieniądze. Jednym z takim rozwiązań jest szyba zespolona. Ta z pozoru zwykła szyba kryje w sobie tak naprawdę znacznie więcej. Szyby tego typu są prawdziwym przełomem w budownictwie i to właśnie między innymi za ich sprawą, możliwe jest budowanie domów energooszczędnych, które są niezwykle tanie w utrzymaniu.

budowa szyby zespolonej
budowa szyby zespolonej

Szyba zespolona w najprostszym tłumaczeniu jest połączeniem dwóch lub więcej tafli szkła. Szkło przed produkcją szyby jest odpowiednio obrabiane aby uzyskać odpowiedni rozmiar oraz właściwości a następnie łączone na krawędziach dla uzyskania pełnej szczelności. Tafle szkła oddziela od siebie ramka dystansowa. Dzięki takiemu połączeniu szyby zespolone są w stanie zapewnić znacznie lepsze utrzymanie ciepła w mieszkaniu oraz znacznie lepszą izolację od otoczenia. Dodatkowo jest to dodatkowe utrudnienie dla złodzieja w przypadku próby włamania.

Szyby zespolone jednokomorowe

Są to najprostsze rodzaje szyb zespolonych dostępnych na rynku. Ich konstrukcja składa się z dwóch tafli szkła. Są to też najczęściej spotykane na rynku szyby zespolone, które wykorzystywane są w oknach PCV. Szyby takie gwarantują znacznie lepszy współczynnik przenikania ciepła od szyb składających się z jednej tafli szkła.

Szyby zespolone dwukomorowe

Szyby zespolone dwukomorowe składają się z trzech tafli szkła a co za tym idzie są droższe oraz posiadają jeszcze lepszy współczynnik przenikania ciepła. Szyba tego typu posiada dwie szczeliny, wypełnione gazem i może posiadać różne właściwości. Poprzez zastosowanie odpowiedniego szkła można uzyskać lepszą izolację termiczną, izolację akustyczną bądź okno antywłamaniowe.

Szyby zespolone trzykomorowe

Najbardziej zaawansowanym typem szyb zespolonych są szyby trzykomorowe. Jak sama nazwa wskazuje szyby te charakteryzują się posiadaniem trzech komór i skonstruowane są z czterech tafli szkła. Taka konstrukcja zapewnia najlepszą izolację termiczną ze wszystkich szyb zespolonych. Szyby tego rodzaju są idealnym rozwiązaniem dla domów energooszczędnych oraz tych zlokalizowanych obok ruchliwych ulic ponieważ zapewniają dobrą izolację akustyczną.

Szyby zespolone są więc bardzo interesującym rozwiązaniem w wielu sytuacjach i zdecydowanie warto je wykorzystać. Różnice w cenie pomiędzy klasyczną szybą a szybą zespoloną bardzo szybko zwrócą się w postaci znacznie mniejszych rachunków za ogrzewanie. Duży plus to również znacznie większy komfort domowników za sprawą wyższej temperatury zimą oraz zredukowanemu hałasowi z zewnątrz. To wszystko sprawia, że szyby zespolone są rozwiązaniem przyszłości i za pewien czas wszędzie będzie można spotkać okna z dwu a nawet trzykomorowymi szybami zespolonymi.