Z jakich elementów składa się okno?

Dla laika okno składa się z czterech elementów: ramy okiennej, szyb , zawiasów i klamki. Tymczasem budowa okna jest bardziej skomplikowana, o czym można się przekonać zapoznając się z terminologią zapisaną w normie PN-EN 12519:2007 „Okna i drzwi. Terminologia”. Jak się okazuje, okno składa się z aż 13 części, z których każda pełni bardzo ważną role w całej konstrukcji okna. Pojęciami tymi operują fachowcy, warto jednak je poznać, dla lepszego zrozumienia zasad budowy okna, dzięki którym może ono spełniać tak wiele funkcji.

  1. NADPROŻE – to element umieszczony na górze okna, którego zadaniem jest wzmocnienie okna w przyjmowaniu obciążenia pochodzącego od znajdującej się nad nim ściany

  2. RAMIAK GÓRNY OŚCIEŻNICY – element ramy okiennej

  3. NADŚWIETLE – dodatkowy otwór nad oknem, którego zadaniem jest wpuszczanie większej ilości światła, pełni też często funkcje dekoracyjne (element ten nie występuje w każdym oknie)

  4. ŚLEMIĘ – pozioma poprzeczka, która dzieli okno na część dolną i górną

  5. RAMIAK GÓRNY SKRZYDŁA – element poziomy ramy skrzydła okiennego

  6. STOJAK OŚCIEŻNICY – pionowy element konstrukcyjny, który łączy ramiaki ościeżnicy

  7. SKRZYDŁO – tego terminu nie trzeba tłumaczyć, gdyż jest to po prostu element okna, który można otworzyć

  8. SZCZEBLINA – pełni najczęściej funkcję dekoracyjną i dzieli szybę na mniejsze szyby składowe (szczebliny mogą być konstrukcyjne, naklejane na szyby lub montowane między szybami)

  9. RAMIAK BOCZNY SKRZYDŁA – element pionowy skrzydła okiennego

  10. RAMIAK DOLNY SKRZYDŁA - element poziomy ramy skrzydła okiennego (razem z ramiakami bocznymi i górnym tworzą ramę skrzydła)

  11. SŁUPEK OKIENNY – jest pionowym elementem podziału okna, zamocowanym na dole w progu okna i na górze w ślemieniu (w większości przypadków występują słupki stałe, w odróżnieniu od słupków ruchomych)

  12. OSZKLENIE DOLNE – jak łatwo się domyślić jest to określenie szyby okiennej

  13. RAMIAK DOLNY OŚCIEŻNICY (PRÓG) – poziomy element dolny ościeżnicy

schemat elementów okiennych
Elementy konstrukcjyne okna

Pełne wyobrażenie o wymienionych wyżej elementach składowych okna jest łatwiejsze, gdy przeanalizuje się schemat rysunkowy obrazujący precyzyjne ich rozmieszczenie. Schematy takie można znaleźć w przytoczonej już normie PN-EN 12519:2007 „Okna i drzwi. Terminologia”. Znajomość obowiązującej i stosowanej terminologii w odniesieniu do stolarki okiennej z pewnością wpłynie na lepsze zrozumienie specjalisty zajmującego się oknami, a także tekstów fachowych, na których wiele osób opiera swoją decyzję dotyczącą wyboru okien. Warto pamiętać, że w zależności od regionu Polski, oficjalna terminologia dotycząca konstrukcji okien może nie być w pełni stosowana lub nieco różnić się w swym brzmieniu lub znaczeniu. Dla ułatwienia kontaktów z klientem, specjaliści od okien często decydują się na stosowanie określeń potocznych, które są bardziej obrazowe i zrozumiałe. Warto wiedzieć, że norma PN-EN 12519:2007 dostępna jest w czterech wersjach językowych, co może się przydać w przypadku konieczności zrozumienia specyfikacji okien pochodzących od zagranicznych producentów.