Trwałość okien PCV

Okna PWC, pod warunkiem, że są regularnie konserwowane i eksploatowane w odpowiedni sposób, zalicza się do grupy bardzo trwałych produktów. Oczywiście, z biegiem lat tego typu produkty są na bieżąco udoskonalane, wykorzystuje się nowe technologie produkcji, pojawiają się kolejne trendy w architekturze i budownictwie, co może przekładać się na chęć ich wymiany, mimo bezawaryjnego użytkowania na co dzień.

Czy mamy jakikolwiek wpływ na trwałość okien? Oczywiście! Po pierwsze, zaopatrując się w wysokiej jakości produkty renomowanych firm, objęte gwarancją. Po drugie, regularnie konserwując okna i stosownie o nie dbając. Efekt? Łatwość obsługi, szczelność i komfort użytkowania.

Ile lat są w stanie wytrzymać okna PCV?

Zaopatrując się w profile PCW, szyby oraz okucia wysokiej jakości, z tego typu okien korzystać możemy 40 lat, a niekiedy nawet dłużej. Oczywiście, wraz z biegiem lat może pojawić się konieczność wymiany uszczelki czy klamki. Tego typu drobne naprawy możemy wykonać samodzielnie lub poprosić o pomoc specjalistów z dedykowanego serwisu. Pomogą nam oni także w przypadku zbicia szyby.

W jaki sposób dbać o okna na co dzień?

By okucia naszych okien były w pełni sprawne, do ich mycia należy stosować środki, które nie zniszczą powłoki antykorozyjnej. W związku z tym, nie znajdą tutaj zastosowania proszki ścierające, środki żrące czy preparaty odkamieniające. Po umyciu, niezbędne będzie naoliwienie ruchomych części okuć. VEKA do tego celu poleca płynny olejek do konserwacji maszyn do szycia albo preparat produkowany przez producentów okuć.

wskaźnik wzrostu/kierunku
Wskaźnik kierunku

Jeśli chodzi o uszczelki, ich mycie należy wykonywać minimum dwa razy do roku. Do tego celu najlepiej stosować mydło z dodatkiem łagodnego detergentu. Oprócz tego, niezbędne będzie smarowanie ich przy pomocy specjalnego środka z żywicą silikonową, który ochroni je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Dobrze do tego celu sprawdzi się na przykład wazelina kosmetyczna, olejek silikonowy czy silikon w aerozolu.

Gdy planujemy remont mieszkania, nie zapomnijmy o stosownym zabezpieczeniu okien tak, by pył czy brud nie zostały się do okuć lub uszczelek. Najlepsze rozwiązanie to szczelne osłonięcie ich przy pomocy folii. Szczególną uwagę należy zwrócić na otwieranie okien podczas prac remontowych – miejsca, w których znajdują się mechanizmy uchylne są bowiem wyjątkowo wrażliwe na zabrudzenia.