Jak przygotować swoje okna na zimę

Szeregu okiennych usterek można by z łatwością uniknąć, gdyby ich użytkownicy w odpowiedni sposób dbali o uszczelki, zawiasy, profile okienne i pozostałe elementy.

W sezonie zimowym często okazuje się, że okna w naszym domu nie są stuprocentowo szczelne, w konsekwencji czego, zimne powietrze trafia do wnętrza mimo zamkniętych okien.

W celu uniknięcia takiej nieprzyjemnej niespodzianki, jeszcze w sezonie jesiennym należy je zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem niskich temperatur, śniegu oraz wilgoci. Takie prace najlepiej przeprowadzać dwa razy do roku, na przełomie pór roku, lecz jeżeli wykonamy je tylko raz, okno powinno spełniać niezbędne wymagania cieplne i akustyczne oraz służyć przez długi czas, bez konieczności napraw.

Co ważne, myć powinno się nie tylko szyby, lecz także elementy okuć, profile oraz uszczelki. Być może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz prawidłowa praca okien w dużej mierze uzależniona jest od stanu okuć, szczelność natomiast – od kondycji uszczelek. Pierwsze z nich najlepiej myć przy pomocy standardowego detergentu rozcieńczonego wodą, a po zakończonych pracach – dokładnie osuszyć. Co ważne, środki czyszczące nie mogą uszkodzić powłoki antykorozyjnej, w związku z czym zrezygnować należy tutaj z preparatów żrących i odkamieniających oraz proszków ścierających. Po umyciu okuć niezbędne będzie także naoliwienie ich ruchomych części. Firma VEKA poleca do tego celu płynny olejek do konserwacji maszyn do szycia.

Termometr, zimowa temperatura
Termometr, zimowa temperatura

Co jest najbardziej narażone w oknie na zimę?

W największym stopniu na uszkodzenie narażone są uszczelki, w szczególności te zewnętrzne, znajdujące się w dolnej części ramy, wystawiane na działanie zjawisk atmosferycznych. Do ich mycia najlepiej posłużyć się wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń, a następnie zaaplikować na nie stosowny środek, jak żywica silikonowa, która zabezpieczy je przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Zastosować można tu również silikon w aerozolu, olejek silikonowy lub wazelinę kosmetyczną.

Wrazie konieczności, można również wyregulować docisk skrzydeł poprzez zmianę położenia rolek albo zaczepów w okuciach. Skomplikowane regulacje skrzydeł czy położenia szyb, najlepiej zlecić profesjonalnemu serwisowi.