Szczelny montaż okien

Zastosowanie montażu warstwowego, zwanego również ciepłym. Polega on na skutecznym odizolowaniu szczeliny montażowej okna od czynników atmosferycznych. Odbywa się to przez wykorzystanie specjalnych folii paroizolacyjnych oraz paroprzepuszczalnych, które to zabezpieczają szczelinę montażową przed wodą opadową od zewnętrznej strony oraz przenikaniem wilgoci z wnętrza.

Pracochłonność jest tutaj związana z faktem, że zanim przejdziemy do montażu, niezbędne jest stosowne przygotowanie ościeża oraz prawidłowe ułożenie i zabezpieczenie folii. Należy tutaj uwzględnić fakt, iż zwykle folie nie powinny być wystawiane na działanie promieni UV przez okres dłuższy niż 3-12 miesięcy (w zależności od wykorzystanych rozwiązań). Co za tym idzie – już na etapie wyboru konkretnego systemu należy go zsynchronizować z pracami związanymi z wykańczaniem elewacji. Dodatkowym elementem, który zwiększa właściwości termoizolacyjne jest specjalny energooszczędny podkład podparapetowy będący warstwą izolacyjną między murem i oknem. Jest on na tyle wytrzymały technicznie, że bez przeszkód możemy osadzać na nim nawet duże, ciężkie okna, bez obaw o ich uszkodzenie.

narzędzia
Narzędzia

Krok po kroku

Kolejnym, wartym wspomnienia sposobem, jest mocowanie okien w strefie izolacji termicznej, wysuniętej poza mur ościeża. Rama okna nie styka się wówczas w sposób bezpośredni z materiałem mającym gorsze parametry termoizolacyjne, co przyczynia się do minimalizowania mostków termicznych. Okna montować można na 3 różne sposoby: z zastosowaniem konsol Knelsen, JB-D firmy SFS INTEC czy w systemie MOWO. W przypadku montażu ciepłego, kluczowe jest dostosowanie się do zaleceń producenta danego systemu. Bez obaw - ekipy montujące nasze okna doskonale znajdą wszystkie niezbędne zalecenia i procedury.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż montaż ciepły jest bardziej czasochłonny od klasycznego, lecz jedynie on jest w stanie w pełni zapewnić wykorzystanie parametrów izolacyjnych okien oraz stosowny komfort we wnętrzu. Na jaki sposób montażu powinniśmy się zatem zdecydować? Patrząc na naszą inwestycję z perspektywy 30-letniego użytkowania, odpowiedź powinna nasuwać się sama. Jeżeli jednak wciąż mamy wątpliwości, śledzcie naszą stronę na której cyklicznie pojawiają się informacje dotyczące montażu.