Montaż okien, nie taki straszny

Rozwiązujemy zagadkę dotyczącą montażu okien

Kwestie związane z budową domu nie powinny nam się jawić jako wiedza tajemna – wszelkie niezbędne informacje na ten temat znaleźć możemy bowiem zarówno w Internecie, jak i magazynów branżowych. Jak jednak wiadomo, trudno być ekspertem w każdej dziedzinie. Nie każdy z nas dysponuje na przykład wystarczającą wiedzą na temat energooszczędności okien. Kwestię tę można stosunkowo łatwo zweryfikować dzięki powszechnie wykorzystywanym parametrom okiennym. Mniej oczywiste jest natomiast to, jak dużą rolę odgrywa tutaj wybór metody montażu oraz prawidłowy jego przebieg.

W jaki sposób montuje się okna

Montaż okien może się wydawać pozornie łatwy. W odpowiednio przygotowanym w murze otworze osadzana jest rama, którą następnie mocuje się, izoluje i uszczelnia. W rzeczywistości, nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Przykładowo, gdy mamy do czynienia z popularną metodą uwzględniającą zastosowanie pianki poliuretanowej, należy zdawać sobie sprawę z faktu, że technika ta nie gwarantuje maksymalnego komfortu oraz izolacji domu.

Wiertła, frezy
Wiertła, frezy

Z czym jest to związane? Można to porównać do sytuacji, gdy przygotowujemy ciasto drożdżowe według przepisu naszej babci. Kupujemy stosowne składniki, łączymy je ze sobą, odstawiamy do wyrośnięcia, lecz na czas pieczenia uchylamy lekko drzwi piekarnika? Czy przygotowana w ten sposób drożdżówka będzie równie pyszna, co tak autorstwa naszej babci? Nie mamy pewności, jako że, z pozoru drobny błąd, taki jak uchylone drzwiczki może zniwelować cały efekt.

Chłód – skąd się on bierze?

W konstrukcji każdego budynku wyróżnić można kilka newralgicznych punktów porównywalnych do wspomnianych, niedomkniętych drzwiczek piekarnika. Mowa tu między innymi o punktach, w których dojść może do powstawania tak zwanych mostków termicznych, inaczej cieplnych. Jest to fragment przegrody zewnętrznej budynku, który ma o wiele gorsze parametry izolacyjne niż element z nim sąsiadujący. Poza tym, że przez wspomniane mostki ucieka sporo ciepła, nierzadko, ze względu na dużą różnicę temperatur, dochodzi tutaj do wykraplania pary wodnej i zawilgocenia materiałów izolacyjnych, co może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni.