Ciepły montaż okien. Przygotowanie otworów do montażu.

Zakup energooszczędnych okien może nie przynieść oczekiwanego rezultatu, jeśli okna te nie będą w odpowiedni sposób zamontowane, czyli prawidłowo usytuowane w ścianie i właściwie uszczelnione na styku z nią. Ciepły montaż, zwany inaczej warstwowym, to obecnie jedna z lepszych metod montowania okien, która stosowana jest na Zachodzie od lat. Wymaga ona specjalnego przygotowania otworu okiennego i przestrzegania kilku ważnych zasad.

Zalety ciepłego montażu okna

Ciepły montaż polega na osadzeniu okna bezpośrednio w warstwie ocieplenia budynku i zastosowania dodatkowych uszczelnień. Metoda ciepłego montażu nazywana jest też warstwową, gdyż stosowana jest tylko w murze kilkuwarstwowym, a ponadto stosuje się w niej dwie warstwy izolacji: wewnętrzną (paroszczelną) i zewnętrzną (paroprzepuszczalną). Celem takich zabiegów jest maksymalne ograniczenie powstawania tzw. mostków termicznych na styku okna z murem, które często przyczyniają się do zawilgocenia pomieszczeń i znacznej utraty ciepła z wewnątrz budynku.

Metoda ciepłego montażu okien znana jest od wielu lat w Europie Zachodniej, zaś w Polsce dopiero zaczyna się stosować tę technologię. To dobry kierunek zmian, gdyż ciepły montaż pozwala na zwiększenie szczelności połączeń nawet o 70%, co przekłada się na:

  • Zmniejszenie strat ciepła z pomieszczeń
  • Obniżenie wilgotności wewnątrz budynku
  • Zminimalizowanie ryzyka powstawania pleśni w ościeży
  • Ochrona przed przemarzaniem miejsc na styku okna z murem
  • Zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku

Jak prawidłowo przygotować otwór do ciepłego montażu?

Ciepły montaż wymaga szczególnej dbałości przy przygotowaniu otworu, zwłaszcza do umieszczenia w nim specjalnych folii izolacyjnych. Najważniejszą kwestią jest przygotowanie muru, w którym będzie osadzone okno, na co warto zwrócić uwagę już na etapie wznoszenia budynku. Ostatnia warstwa muru, na którym osadzone będzie okno powinna być gładka, aby móc na nim prawidłowo przymocować folię paroszczelną. Dlatego w przypadku stosowania materiałów z otworami, do położenia ostatnich dwóch warstw warto użyć pełnych cegieł. Gdy okna mają być montowane w już stojącym budynku, należy zaślepić otwory poprzez nałożenie zaprawy. Wyrównać należy także pionowe powierzchnie, gdyż i tam musi być naklejona folia.

przygotowanie do ciepłego montażu
Wykeljanie taśm od strony wewnętrznej

Warto zwrócić uwagę, czy zakupione okno posiada listwę podokienną z przyklejonymi foliami do ciepłego montażu. Jeśli okno nie jest wyposażone w takie listwy, konieczne jest przyklejenie folii bezpośrednio do ościeżnicy okna, co niestety może utrudnić późniejszy montaż parapetu.

Jeśli budynek wykańczany jest cegłą klinkierową lub gdy jego mur jest trójwarstwowy ze środkową izolacją, trzeba zastąpić folię paraprzepuszczalną specjalną taśmą rozprężną, którą nakładać należy tylko na dobrze wygładzoną powierzchnię.

Przymocowanie folii wymaga nie tylko gładkiej powierzchni, ale i czystej. Niedoczyszczone podłoże utrudni idealne przyklejenie folii, co może wpłynąć na niedostateczną jej szczelność i przenikanie przez pozostałe otwory zimnego powietrza i wilgoci z zewnątrz.

Jak już to zostało wspomniane wcześniej, technologia ciepłego montażu jest stosunkowo nowa w Polsce, dlatego też wielu budowlańców nie ma świadomości jak powinny być wykończone i przygotowane otwory okienne do takiej metody montowania okien. Warto więc zadbać o dokładne przekazanie instrukcji ekipie budowlanej, która wznosi budynek aby uniknąć konieczności poprawiania po nich błędów.